Jakie cechy powinny mieć dobre usługi księgowe?

W dzisiejszym świecie prawie każda firma korzysta z usług biura rachunkowego. Na powierzenie zewnętrznej firmie obowiązku rozliczania dochodów decydują się zarówno duże firmy, jak i jednoosobowe działalności. Skoro zatem ta usługa jest tak powszechna, jak wybrać usługi księgowe wysokiej jakości tak, aby uniknąć kłopotów?

Kompetencje i zakres odpowiedzialności

Pierwszą rzeczą na którą powinniśmy zwrócić uwagę jest to, jakich pracowników zatrudnia dane biuro rachunkowe. Czy osoby, które będą zajmować się naszymi rozliczeniami są odpowiednio doświadczone i mają potrzebne do tego kwalifikacje? Powierzenie tego obowiązku osobie niekompetentnej może mieć opłakane skutki.
Kolejnym tematem, który powinniśmy zagłębić jest ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Każda jednostka, która świadczy usługi księgowe musi posiadać taką polisę. Istotny jest także fakt jakie zdarzenia obejmuje ubezpieczenie oraz czy jego wysokość będzie mogła pokryć ewentualne straty.

Cena nie zawsze będzie najważniejsza

Oczywistym aspektem na który zwracamy uwagę jest cena. Koszt prowadzenia księgowości może diametralnie się różnić. Nie warto jednak podejmować decyzji w oparciu wyłącznie o cenę – należy sprawdzić co dana firma oferuje. Być może warto dopłacić za częściową księgowość online bądź indywidualne podejście do klienta.
Należy także upewnić się czy dokumenty będą przechowywane w biurze księgowym. Jest to bardzo powszechna praktyka, ponieważ jest ona dla klienta najwygodniejszą opcją. Nie musimy martwić się o miejsce na przechowywanie, ale także o ewentualnie zgubienie czy zniszczenie dokumentacji. W razie kontroli księgowa przedstawi dokumenty na podstawie udzielonego przez nas pełnomocnictwa.

Usługi księgowe z polecenia

Ostatnim kryterium wyboru powinny być opinie innych klientów. Dobrym pomysłem jest przejrzenie komentarzy na forach internetowych lub sprawdzenie czy dane biuro posiada stronę internetową albo media społecznościowe. Jeśli znajdziemy wiele negatywnych opinii, być może trzeba zastanowić się czy to odpowiednie miejsce na prowadzenie księgowości naszej firmy. Warto poświęcić trochę czasu aby znaleźć odpowiednie dla nas biuro księgowe, tak aby współpraca była zupełnie bezproblemowa.